Softstarty SIRIUS Siemens
Softstartery Siemens
Softstart stanowi jest bardzo często stosowany jako zamiennik układów gwiazda-trójkąt.Softstart podobnie jak gwiazda-trójkąt jest praktycznie bezawaryjny,ale z rozruchem gwiazda-trójkąt związane są pewne wady. Należą do nich udary mechaniczne oraz udary prądowe.Zjawiska te mogą powodować zapady napięcia zasilającego oraz negatywnie wpływać na elementy mechaniczne,prowadząc do ich szybszego zużywania. W porównaniu do przekształtników częstotliwości ,przy korzystaniu z softstartu eliminujemy problem związany z kompatybilnością elektromagnetyczną. Nie musimy stosować ekranowanych przewodów oraz filtrów.
W przypadku układu łagodnego rozruchu nie mamy możliwości regulacji predkości obrotowej w pełnym zakresie, jednak są dostępne funkcje takie jak- prędkość pełzająca czy praca rewersyjna, które mogą wystarczyć do niektórych zastosowań.
Różnice są rówież zauważalne w funkcji hamowania,w przypadku softstartów rezystory nie są wymagane do hamowania,ale może być wymagane zastosowanie dodatkowego stycznika,jednak nadal mniej problematyczna jest energia cieplna generowana podczas hamowania. Przekształtniki częstotliwości nierealizujące rekuperacji będą wymagały zastosowania dodatkowych ,często dużych rezystorów hamowania.
Softstarty grupy General performance Siemens
Softstarty SIRIUS 3RW52 pod względem funkcjonalności odpowiadają serii 3RW50, różniąc sie od niej sterowaniem w trzech fazach,dzięki czemu mogą pracować w wewnętrznym trójkącie. W takiej konfiguracji ,praca pozwala na zastosowanie urządzenia o mniejszej mocy niż w przypadku standardowego podłączenia. Zakres oferowanych mocy to od 5,5 do 315kW w przypadku standardowego podłączenia.
Odpowiada to zakresowi od 11 do 560kW przy pracy w wewnętrznym trójkącie.
Podobnie jak w 3RW50, softstarty 3RW52 mogą być wyposażone w opcjonalny panel oraz karte komunikacyjną.Podczas konfiguracji musimy dokonać wyboru między wersją z wejściem termistorowym lub wyjściem analogowym.Układy łagodnego rozruchu SIRIUS 3RW52 znajdują zastosowanie w rozruchach o średniej ciężkości.
Przykładowe zastosowania to- rozruch ekstruderów,przenośników taśmowych,mieszadeł i średniej wielkości wentylatorów.